22/06/2024

Dështon sërish mbledhja e Kryesisë së Kuvendit, opozita akuzon pozitën

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Ka dështuar sërish të mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës.

Shefi i Grupit Parlamentar të  PDK-së, Ableard Tahiri, ka thënë se mbledhja ka dështuar pasi që nuk kanë marrë pjesë përfaqësuesit e mazhorancës, transmeton Telegrafi.

“Nuk arriti të mbahet mbledhja, përveç kryetarit të Kuvendit nuk ishin përfaqësuesit e mazhorancës. Dështim i radhës i LV-së, kjo mazhorancë nuk po arrin ta ketë shumicën as në kryesi, as në kuvend. Dështimi i agjendës parlamentare është i dëmshëm për Kosovën. Ne si opozitë nuk mund ta bëjmë shumicë”, ka thënë mes tjerash ai.

Tahiri shtoi tutje se Kuvendi nuk ka asnjë statistikë se si kanë votuar deputëtë “Kanë numrin total, por jo se si kanë votuar grupet parlamentare, kanë kaluar qindra ligje dhe nuk dihet si është votuar, kjo është mjerim”.

Tutje, ai tha se të enjten do të vazhdojë seanca parlamentare me pikat që kanë mbetur të papërfunduara deri tani.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...