25/06/2024

OBSH: Mbi 1 mijë sulme ndaj qendrave shëndetësore që nga fillimi i luftës në Ukrainë

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus, deklaroi se 1.147 sulme janë kryer kundrejt qendrave shëndetësore në Ukrainë që nga fillimi i luftës Ukrainë-Rusi, transmeton Anadolu.

Në një postim nga llogaria e tij në rrjetin social X, Ghebreyesus pasi shprehu keqardhjen e tij lidhur me sulmin e kryer dje ndaj qytetit Konstantinivka të Ukrainës.

Ghebreyesus theksoi se ata kanë konfirmuar 1.147 sulme ndaj qendrave shëndetësore në Ukrainë pas luftës që filloi në shkurt 2022 dhe se këto sulme kanë rezultuar me 104 vdekje dhe 151 plagosje.

“Ky është numri më i lartë i sulmeve që OBSH ka regjistruar deri më tani në ndonjë situatë emergjence humanitare. Sulmet ndaj shëndetësisë dhe civilëve janë të papranueshme dhe duhet të ndalen” tha Ghebreyesus.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...