21/06/2024

OBSH: Shpresojmë që sot të hapet vendkalimi në Rafah

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) ka thënë se vazhdon të kërkojë akses për të dërguar furnizime shpëtimtare në Gaza dhe shpreson se kalimi Rafah do të hapet sot.

“Më shumë vonesa do të rezultojnë në më shumë vuajtje dhe më shumë vdekje,” shkroi Tedros Adhanom Ghebreyesus në X.

OKB-ja ka paralajmëruar për një “katastrofë humanitare” në Gaza, ku më shumë se gjysma e popullsisë jeton në varfëri mes një bllokade 16-vjeçare të vendosur nga Izraeli dhe Egjipti.

OBSH ka paralajmëruar më parë se sistemi i kujdesit shëndetësor në Gaza është në prag të kolapsit me mjekët të detyruar të operojnë pa anestezi dhe disa procedura shpëtimtare – si dializa – në rrezik të ndalimit. /mesazhi

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...