21/07/2024

Orteku i borës zuri dy turistë zviceran në zonën e Kukësit – ata shpëtohen nga ekipi i Kërkim-Shpëtimit Malor të Kosovës

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Shërbimi i Kërkim-Shpëtimit Malor i Kosovës, ka njoftuar se ekipi i tyre për më shumë se 13 orë, ka bërë lokalizmin e  dy turistëve zviceran, të cilët si pasojë e reshjeve të dendura të borës në ditët e fundit, kanë pësuar nga orteku i cili i ka zënë brenda.

Tutje njofton se aksioni për gjetjen e dy turistëve zviceran është zhvilluar në një teren me rrezikshmëri të lartë në afërsi të fshatit Çajë, ne zonën e Kukësit, Shqipëri.

Njoftimi i plotë:

Një skuadër e ShKShMK (Sherbimi i Kerkim Shpetimit Malor te Kosoves), gjendet në një operacion të ndërlikuar dhe me rrezikshmëri të lartë të kërkim- shpëtimit në afërsi të fshatit Çajë, ne zonën e Kukësit, Shqipëri.

Për më shumë se 13 orë në aksion, është bërë lokalizimi i dy turistëve zviceran të cilët si pasojë e reshjeve të dendura të borës në ditët e fundit, kanë pësuar nga orteku i cili i ka zënë mbrenda.

Në orët e vona të mesnatës është bërë nxjerrja e tyre nga orteku nga anëtarët e ShKShMK-së, ku rrezikshmëria dhe zona tepër e papërshtatshme për intervenim dhe logjistikë, e kanë bërë këtë aksion tepër të ndërlikuar.

Turistët janë në gjendje stabile shëndetësore, duke pësuar hipotermi dhe dyshohet për fraktura të gjymtyrëve, të cilat mbesin të vërtetohen nga ekzaminimet e mëtutjeshme mjekësore.

Pritet të bëhet evakuimi i tyre përmes helikopterit të Emergjencave Shtetërore të Shqipërisë.\Telegrafi\

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...