14/04/2024

Policia turke arreston 7 të dyshuar për shitjen e informacioneve agjencisë izraelite të spiunazhit

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Sipas burimeve të sigurisë, policia turke të premten arrestoi 7 të dyshuar të cilët dërgonin informacione për agjencinë izraelite të spiunazhit Mossad, raporton Anadolu.

Agjencia Kombëtare e Inteligjencës Turke (MIT) dhe Drejtoria e Përgjithshme e Sigurisë kryen operacione të përbashkëta në Istanbul dhe provincën perëndimore të Izmirit për arrestimin e të dyshuarve, thanë burimet në kushte anonimiteti sepse nuk ishin të autorizuar të flisnin me mediat.

Gjatë operacioneve të njëkohshme, policia arrestoi shtatë nga nëntë të dyshuarit e kërkuar me urdhër. Dy prej tyre u arrestuan më herët, shtoi ai.

Në bazë të hetimeve të kryera nga Zyra e Kryeprokurorit Publik të Istanbulit, u zbulua se nëntë të dyshuar i shisnin informacione Mossad-it nëpërmjet detektivëve privatë.

Shërbimi i inteligjencës izraelite kryen aktivitete të tilla si mbledhja e informacionit biografik, zbulimi, hetimi, dokumentacioni foto-video, gjurmimi i drejtpërdrejtë dhe vendosja e pajisjeve gjurmuese kundër objektivave të tij.

MIT organizoi operacion kundër detektivëve privatë dhe stafit taktik të Mossad-it në dhjetor 2022 në të cilin u arrestuan 68 persona.\Mesazhi\

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...