21/06/2024

Nis punën, projekti 700 milionësh i linjës hekurudhore Prishtinë-Durrës

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Liburn Aliu ka treguar se tashmë ka filluar puna për hekurudhën Prishtinë-Durrës.

“Fillon puna për hekurudhën Prishtinë – Durrës”.

Aliu këtë e bëri të ditur përmes një postimi në rrjetin social në Facebook ku ndër të tjera ka thënë se, tashmë është shpallur kompania fituese për studimin e fizibilitetit për realizimin e kësaj linje të rëndësishme hekurudhore.

Ndryshe, në vitin 2025, do të jetë gati projekti për linjën hekurudhore Durrës-Prishtinë e cila parashikohet të ketë një çmim prej 700 milionë eurosh dhe do të financohet nga buxhetet e dy shteteve tona, Shqipëri-Kosovë.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...