22/06/2024

Pse Apple është “kaq e fiksuar” pas Indisë

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Apple mund të ketë përcaktuar objektivin e saj të ardhshëm të madh: Indinë.
Vendi është në hap për të kaluar SHBA-në në listën e ekonomive më të mëdha në botë deri në vitin 2075, sipas një raporti të fundit të Goldman Sachs, shkruan Business Insider, përcjell Telegrafi.

Ndërkohë që ka shumë pengesa në rrugë, po bëhet e qartë se Apple është nga ata që besojnë në transformimin e Indisë.

“Unë shoh shumë ngjashmëri me vendin ku ishte Kina disa vite më parë. Kështu që unë jam shumë, shumë pozitiv dhe shumë, shumë optimist për Indinë”, u tha CEO i Apple, Tim Cook para investitorëve në vitin 2017.

Dhe gjashtë vjet më vonë, Apple sapo ka filluar të shohë frytet e këtij vizioni – ata hapën dy dyqanet e tyre të para në Indi në fillim të këtij viti – dhe ka shumë arsye për të qenë optimistë si kurrë më parë.
Në këtë drejtim, BI, ka sjellë arsyet pse Apple është “kaq e fiksuar” pas Indisë:

Vetëm 5% e telefonave inteligjentë të shitur në Indi janë iPhone

Sipas CNBC, iPhone përbën 5.1% të të gjitha shitjeve të smartfonëve këtë vit në Indi – një shifër “shumë e zbehtë” në krahasim me pajisjet më të lira Android.

Megjithatë, ky hendek tashmë ka filluar të ngushtohet.

Sipas të dhënave të mbledhura nga CNBC, pjesa është rritur shumë nga 3.4% vetëm një vit më parë, dhe shitjet e iPhone u rritën me 50% në atë hark kohor, përcjell Telegrafi.

India gjithashtu tani përbën 4% të të gjitha shitjeve të iPhone, duke e bërë atë konsumatorin e pestë më të madh të telefonave Apple.

Apple nuk ka nevojë të dominojë tregun për të parë rritje të madhe të të ardhurave
Pjesa e Apple në tregun kinez të smartfonëve është ende vetëm 17%.

Megjithatë, pjesa e Apple në Kinë pothuajse u dyfishua nga 9% vetëm tre vjet më parë, dhe Kina përfaqësonte 19% të të ardhurave të Apple në vitin 2022.

Dhe me Indinë që tejkalon Kinën si vendi më i madh në botë për nga popullsia këtë vit, hapësira për rritje është e madhe.

India është e re, me një klasë të mesme në rritje dhe një dëshirë të shtuar për gjëra të bukura

Ndryshe nga Kina dhe popullsia e saj në plakje, India ka një popullsi rinore me një “oreks të madh” për mallrat e konsumit.

Rreth 50% e indianëve janë nën 25 vjeç dhe 65% nuk janë ende 35 vjeç.
Ndërsa Kina ka ende një klasë të mesme shumë më të madhe, Cook vuri në dukje se “ka shumë njerëz që vijnë në klasën e mesme, dhe unë me të vërtetë mendoj se India është në një pikë kthese”.

Me atë klasë të mesme në rritje vjen një kërkesë më e lartë për teknologji më të shtrenjtë.

Çmimi mesatar i shitjes për një smartphone në Indi është rritur 18% këtë vit, dhe telefonat inteligjentë “premium” tani përfaqësojnë 11% të të gjitha shitjeve, duke kaluar në shifra dyshifrore për herë të parë.

Bërja e më shumë iPhone-ve në Indi do të ishte një tjetër fitore e madhe

Apple po rrit gjithashtu prodhimin e saj në Indi pasi duket se ata janë më pak të varur nga Kina.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...