15/06/2024

ShBA konfirmon: Wagner nuk është duke luftuar në Ukrainë

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Këshilltari për Siguri i ShBA-së, Jake Sullivan ka thënë se forcat e grupit mercenar “Wagner” nuk janë të përfshira aktualisht në luftën në Ukrainë.

Ky konfirmimin nga Amerika vjen pas që shefi i këtij grupi Yevgeniy Progozhin tha po të njëjtën dhe se janë fokusuar në Afrikë.

Luftëtarët e “Wagner” kanë luajtur rol kyç në operacionet ruse në Ukrainë, por që u tërhoqën pas dështimit në një kryengritje në Rusi gjatë muajit të kaluar.

Grupi mercenar rus ka qenë aktiv në disa vende afrikane, përfshirë Malin dhe Republikën Qendrore në Afrikë.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...