19/06/2024

Putini po humbet elitën e ushtrisë së tij: Ai dërgoi në vdekje 900 forca speciale, një numër të madh oficerësh, deri në 67 pilotë…

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Sipas të dhënave të disponueshme nga dega e BBC-së në Rusi, Kremlini ka humbur më shumë se 900 nga ushtarët e tij më elitë që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës. U vranë 337 marinsa, 245 pjesëtarë të forcave speciale të Gardës Kombëtare dhe policisë së ndërhyrjes, 151 oficerë të inteligjencës ushtarake dhe 144 parashutistë elitë.

Shërbimi i inteligjencës ruse (FSB) dhe Garda Federale (FSO) pësuan 20 vdekje, dhe rreth 67 pilotë luftarakë u vranë, trajnimi individual i të cilëve kërkoi 17 vjet dhe 14 milionë dollarë.

Javën e kaluar, ministri britanik i Mbrojtjes Ben Wallace tha se Rusia ka humbur deri në 80,000 ushtarë që nga kalimi i kufirit ukrainas më 24 shkurt.

Në fund të marsit, Rusia pranoi vdekjen e 1351 ushtarëve, por që atëherë nuk ka bërë të ditur numrin e viktimave.

Sipas disa analistëve perëndimorë, njësitë e kombinuara të armatimit të ushtrisë ruse rezultuan të papërgatitura për operacione sulmi. Si rezultat, detyrat që i caktoheshin normalisht këmbësorisë duhej të trajtoheshin nga forcat speciale, marinsat dhe parashutistët.

Është pikërisht për shkak të kësaj që elita e ushtrisë ruse pësoi humbje të konsiderueshme që do të jetë shumë e vështirë për t’u kompensuar.

Goditje të rënda ndaj shërbimeve të inteligjencës dhe inteligjencës ushtarake

BBC arriti të vërtetojë vdekjen e 151 anëtarëve të shërbimit të inteligjencës ushtarake GRU, pothuajse një në katër oficerë. Sipas Michael Kofman, ekspert në Qendrën për Analizën Detare, për çdo ushtar rus të vdekur ka rreth 3.5 të plagosur. Duhen të paktën katër vjet për të trajnuar një toger me një kualifikim të duhur profesional. Dhe në mënyrë që të drejtojë një kompani, një toger duhet të fitojë përvojë dhe të shkojë deri në kapiten, gjë që kërkon katër vjet të tjera. Një total prej të paktën tetë vitesh trajnimi, thonë ekspertët.

Në kohë paqeje, forcat e sigurisë të Gardës Ruse zakonisht janë të specializuara në prishjen e demonstratave, si dhe në operacionet për të arrestuar një person specifik ose grupe të vogla të armatosura në vendbanime të ndryshme ruse.

Pavarësisht kësaj, Garda Kombëtare u dërgua në Ukrainë që në ditën e parë të pushtimit. 245 anëtarë të saj dhanë jetën në Ukrainë. Të paktën 16 prej tyre zotërojnë një dallim të veçantë, beretën ngjyrë gështenjë, e cila kërkon përzgjedhje të veçantë.

Mes të vdekurve janë oficerë të njësive më sekrete. BBC pretendon se të paktën 20 oficerë të inteligjencës FSB kanë vdekur ndërkohë. Dihet vdekja e Nikolai Gorban, nënkolonelit të Drejtorisë për Operacione Speciale të Shërbimit Qendror të Sigurisë së FSB-së. Mediat në Kamçatka raportuan gjithashtu vdekjen e nënkolonelit të forcave speciale të FSB-së, Sergei Privalov.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...