17/07/2024

Rama në Berlin: Kosova duhet të lëvizë lirshëm edhe në BE

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama vlerësoi marrëveshjet e nënshkruara sot në kuadër të Procesit të Berlinit, të cilat i quajti tepër të rëndësishme, edhe pse, siç tha, ishin miratuar më parë mes shteteve në kuadër të Ballkanit të Hapur.

Në një konferencë për mediat me Kancelarin gjerman, Olaf Scholz dhe Presidenten e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, Rama u shpreh se Kosova duhet të lëvizë lirshëm edhe në Bashkimin Evropian.

“Është shumë e rëndësishme ajo që nënshkruam sot. Nuk mund të mos theksoj se këto marrëveshje ishin tri marrëveshje të cilat prisnim me padurim t’i kishim prej dy tri vitesh, ishin të bllokuar. Kancelari, ekipi i tij, punuan shumë për të bindur gjithkënd për t’i nënshkruar, të cilat i kishim tashmë në kuadër të Ballkanit të Hapur. Është shumë e rëndësishme që gjithkush është përfshirë tani në këtë. Sigurisht tingëllon e çuditshme për popullin e Kosovës që ndërkohë që ata bënë një marrëveshje për të lëvizur lirisht me kartat e identitetit, ata nuk mund të lëvizin lirisht si të tjerët në rajon kur vjen fjala për të shkuar në vendet e BE-së”, tha Rama.

Kryeministri kërkoi më shumë mbështetje në fushën e sigurisë kibernetike. “Shpresoj që të shohim ecuri në sferën digjitale, sepse këto ishin tre shtyllat e Procesit të Berlinit që në ditën e parë: energjia, ndërlidhshmëria dhe pjesa digjitale”. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...