16/04/2024

Rizvanolli: Kosova është shteti me çmimin më të ulët të rrymës

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, ka deklaruar se Kosova është shteti me çmimin e energjisë elektrike më të lirë në rajon e Europë.

Ajo tha se kriza u përballua në mënyrën më të mirë të mundshme ndonëse dy vitet e fundit ishin sfiduese në këtë sektor.

“Vitet e fundit kanë qenë sfiduese në sektorin e energjisë në Kosovë e në terë Evropën, kriza u përballua në mënyrën më të mirë të mundshme. Patëm një bashkëpunim të shkëlqyeshëm me Shqipërinë nga i cili i ndihmuam njëri tjetrit dhe qytetarët kursen mbi 60 milionë euro. Me subvencionimin më të ulët në rajon dhe përkundër rritjes së tarifave Kosova mbetet shteti me çmimin e energjisë elektrike më të lirin në rajon e Europë”- u shpreh ajo në Kuvend.

Gjatë fjalimit në seancën e jashtëzakonshme, ajo akuzoi partitë opozitare për dështime në të kaluarën.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...