18/07/2024

Rrëshqitja vdekjeprurëse e dheut përlot ishullin italian të Ischia

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Nga Laura Gozzi

Një numër njerëzish dyshohet se janë vrarë pasi një rrëshqitje e dheut e shkaktuar nga shirat e dendur rrëmbeu shtëpitë në ishullin Ischia, afër Napolit.

Përroi i baltës dhe mbeturinave shpërndau pemë, përfshiu ndërtesat dhe tërhoqi makinat në det ndërsa arriti në bregdet herët të shtunën.

Trupi i një gruaje u raportua se u gjet nën baltë dhe disa persona të tjerë rezultojnë të zhdukur.

Dhjetra shtëpi janë ndërprerë, me motin e keq që pengon shpëtimtarët.

Banorja Lisa Mocciaro i tha agjencisë së lajmeve Ansa: “Ne filluam të dëgjonim bubullima të forta rreth orës 03:00 (02:00 GMT), më pas ra rrëshqitja e parë e dheut, e ndjekur nga një e dytë rreth orës 05:00. Ishte e tmerrshme.”

Ministri i Brendshëm Matteo Piantedosi u tha gazetarëve se situata ishte “shumë e ndërlikuar” dhe se personat e zhdukur besohej se ishin të bllokuar nën baltë. Deri në 155 mm (6.1 in) shi ranë gjatë gjashtë orëve.

Rrëshqitja e baltës tërhoqi mbeturinat dhe pemët poshtë maleve drejt bregut të ishullit Ischia

Shirat e dendur kanë goditur Kampaninë, rajonin përreth Napolit dhe Ischia-s, prej disa ditësh. Deri të dielën është paralajmëruar moti për reshje shiu dhe erëra të forta.

Të enjten dy persona humbën jetën për shkak të motit të keq në rajon. Një turist argjentinas u mbyt pasi u përfshi në det gjatë një stuhie bregdetare, ndërsa një burrë u godit nga rrufeja në një plazh.

Autoritetet lokale po u bëjnë thirrje banorëve të qëndrojnë në shtëpi për të shmangur pengimin e shërbimeve të urgjencës.

Më herët, ministri i Infrastrukturës Matteo Salvini tha se tetë persona kishin vdekur nga rrëshqitja e dheut, duke shtuar: “Nga veriu në jug, ky vend duhet të mbrohet sepse është vendi më i bukur në botë”.

Por ministri i brendshëm tha më vonë se asnjë vdekje nuk ishte konfirmuar ende.

Ashtu si Capri aty pranë, Ischia, në Detin Tirren, është një destinacion popullor pushimesh për turistët dhe italianët. Ischia u shfaq në serinë e njohur të librave Romane Napolitane nga Elena Ferrante dhe ishte sfondi i filmit të vitit 1999 The Talented Mr Ripley.  (BBC)

 

 

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...