21/04/2024

Rusia: Objektet me armë bërthamore në Evropën Veriore do të jenë “caqe legjitime”

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha se objektet e Evropës Veriore që strehojnë armë bërthamore amerikane do të konsiderohen si objektiva legjitime ushtarake në një skenar përplasjeje të drejtpërdrejtë midis Federatës Ruse dhe NATO-s, raporton Anadolu.

Duke komentuar komentet e presidentit të Finlandës Alexander Stubb për rëndësinë e të pasurit të forcave të parandalimit bërthamor, Zakharova tha në një konferencë shtypi në Soçi se objektet e tilla do të ishin burim i një kërcënimi të drejtpërdrejtë për Rusinë.

“Nuk ka nevojë të jesh strateg ushtarak për të kuptuar se objekte të tilla do të përbëjnë burim kërcënimi të drejtpërdrejtë dhe do të përfshihen në mënyrë të pashmangshme në listën e objektivave legjitime të përcaktuara nga skenari i një përplasjeje të drejtpërdrejtë ushtarake midis vendit tonë dhe NATO-s”, theksoi ajo.

Ndryshe nga pritshmëritë e Stubb, tha zëdhënësja, vendosja e armëve bërthamore të SHBA-së do të përkeqësonte sigurinë e vendeve pritëse.

Zakharova pyeti nëse Stubb ka pyetur opinionin e votuesve të tij për këtë çështje dhe nëse ai vetë i kupton rreziqet e një hapi të tillë.

“Se në çfarë mase qytetarët finlandezë janë të vetëdijshëm për rreziqet me të cilat do të përballen, është një pyetje e madhe… Sepse (një vendim i tillë) do të ndryshojë vërtet shumë në kontekstin e sigurisë së këtij vendi dhe çështjeve të tjera të rëndësishme për këtë shtet”, tha ajo.

Në maj 2022, Suedia dhe Finlanda aplikuan për t’u bashkuar me NATO-n, duke braktisur politikën e tyre të gjatë të neutralitetit ushtarak, pasi Rusia nisi “operacionin e saj special ushtarak” në Ukrainë më 24 shkurt 2022.

Finlanda u anëtarësua zyrtarisht në NATO më 4 prill 2023. Fillimisht, Hungaria dhe Türkiye kundërshtuan aplikimin e Suedisë për shkak të çështjeve ekzistuese kundër terrorizmit. Megjithatë, në korrik 2023, presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan njoftoi se të dy vendet kishin arritur një marrëveshje dhe Ankaraja tërhoqi kundërshtimin e saj.

Kryeministri hungarez Viktor Orban tha se Budapesti gjithashtu nuk do të bllokojë hyrjen e Suedisë dhe do të mbështesë anëtarësimin e saj.

Suedia përfundoi procedurat e anëtarësimit muajin e kaluar dhe do të anëtarësohet zyrtarisht.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...