24/06/2024

Sipas Durmishit, Qeveria e Maqedonisë do ta ketë të njejtën qasje edhe për rrugën tetovë – Prizren, për të cilën, siç thotë ai, Qeveria e Kosovës i ka filluar të gjitha procedurat. “I bëjmë apel Qeverisë, që nëse nuk është e gatshme dhe nuk dëshirojnë të lidhin shqiptarët e Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës me autostradë, le t’ia japë kompetencat Komunës së Tetovës, dhe kjo dëshirë e qytetatëve do të bëhet realitet shumë shpejt, siç u bënë realitet dhjetëra rrugë komunale, që kur Lëvizja BESA udhëheq pushtetin lokal”, deklaroi Durmishi. Lëvizja Besa pyet funksionarët e BDI-së se ku përfundojnë paratë e buxhetit shtetëror që duhet të investohen në autostrada.

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka kryer kontrolle në shtatë lokacione në veri të vendit që lidhen me ngjarjet e 24 shtatorit 2023, ku janë gjendur armë, municion, mjete shpërthyese e pajisje tjera ushtarake.

Në njoftim thuhet se kontrollet janë kryer në lokacione të ndryshme, katër në Mitrovicën e Veriut, dy në Zveçan dhe një në Banjskë.
Gjatë këtyre kontrolleve, në një bodrum të njërit nga tre soliterët në Mitrovicën e Veriut, janë gjetur një sasi municioni, kallashnikovë, zola, eksploziv etj.

Pjesëmarrës në këto kontrolle ishin edhe zyrtarë nga EULEX-i, kurse te tre rrokaqiejt prezent kanë qenë edhe EOD -KFOR-i, po ashtu EOD e Policisë së Kosovës është në vend të ngjarjes.
Lista preliminare e armëve dhe pajisjeve tjera të sekuestruara:

87 copë eksploziv të tipit TM 100
3 granata hedhës dore (zola)
1 armë automatike AK-47
1 minë kundër këmbësorisë e tipit MRUD
14 karikatorë
Municion të kalibrave të ndryshëm
63 detonatorë elektrik
23 detonatorë mekanik
1 orë për aktivizim
1 granatë dore M79
3 tuba fitila ndezës
Çanta, radiolidhje, antiplumba, pajisje medicionale, gyksore (jelek për bartje të
karikatorëve), maskë kundër gazit, bateri etj.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...