18/07/2024

Sulmet raketore ruse lënë 80% të Kievit pa ujë

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Tetëdhjetë për qind për qind e Kievit ka mbetur pa furnizim me ujë, pasi raketat ruse dëmtuan infrastrukturën kritike në mëngjesin e së hënës, ka njoftuar kryebashkiaku i kryeqytetit, Vitaly Klitschko, raportoi BBC-ja.

Ai ka njoftuar se po punohet për ta kthyer ujin nëpër objektet e banimit.

“Specialistët po bëjnë gjithçka që është e mundur për të kthyer ujin në banesat e banorëve të Kievit”, ka thënë Klitschko. “Inxhinierët po punojnë gjithashtu për të rivendosur energjinë në 350,000 shtëpi në Kiev që mbetën pa energji elektrike pas sulmeve”, shtoi ai.

Rusia ka javë që po sulmon infrastrukturën kritike të qyteteve në Ukrainë, si stacionet energjetike dhe ato të ujësjellësit. /koha

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...