20/06/2024

Turqi: Forcat e sigurisë arrestojnë 67 të dyshuar për terrorizëm

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Forcat e sigurisë kapën 67 të dyshuar për terrorizëm në operacionet antiterroriste në mbarë Türkiyen, tha të martën ministri i Brendshëm i Turqisë, Ali Yerlikaya.

Nga gjithsej, 12 të dyshuar për terrorizëm u kapën në provincat Mersin, Van, Sanliurfa, Mardin dhe Aydin, tha ministri Yerlikaya në platformën X.

Ai shtoi se 55 të dyshuar të tjerë për terrorizëm u mbajtën në operacion në 16 provinca.

Rreth 13.400 pjesëtarë të forcave të sigurisë morën pjesë në këto operacione.

Sipas ministrit nga mëngjesi 466 operacione janë kryer në zonat rurale.

Ai falënderoi Organizatën Kombëtare të Inteligjencës Turke (MIT), policinë dhe ekipet e xhandarmërisë që morën pjesë në operacione.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...