22/06/2024

Turshitë dhe dobitë e tyre në trupin tonë

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Turshitë janë ndër ushqimet më të pasura me probiotikë.

Ekspertët shëndetësorë thonë se turshitë kanë vlera ushqyese që organizmit të njeriut i ndihmojnë. Pavarësisht se ato janë shumë të thjeshta për t’u përgatitur dhe kërkojnë vetëm disa përbërës, mënyra e përgatitjes tregon shumë se çfarë po konsumoni.

Lakra turshi është nga ushqimet me më së shumti dobi sa i përket ushqimeve të fermentuara.

Lakra turshi përmban shumë lëndë ushqyese të rëndësishme për shëndetin. Një filxhan (142 gram) ofron këto vlera:

 • Kalori: 27
 • Yndyra: 0 gram
 • Karbohidratet: 6 gram
 • Fibra: 4 gram
 • Proteina: 1 gram
 • Natriumi: 41% e vlerës ditore (VD)
 • Vitamina C: 23% e VD
 • Vitamina K1: 15% e VD
 • Hekuri: 12% e VD
 • Mangani: 9% e VD
 • Vitamina B6: 11% e VD
 • Folate: 9% e VD
 • Bakri: 15% e VD
 • Kaliumi: 5% e VD

Disa nga dobitë tjera të lakrës turshi janë:

1.Përmirëson tretjen,

2.Rrit sistemin imunitar,

3.Ndihmon në humbje të peshës,

4.Ndihmon në uljen e stresit,

5.Zvogëlon rrezikun nga disa lloje të kancerit,

6.Kontribon në kocka të forta, etj.

Si bëhet lakra turshi?

Bërja e lakër turshi është e lehtë, e thjeshtë dhe e lirë. Ja se si:

Lakër turshi bazë
Përbërësit

1 lakër jeshile mesatare
1 lugë gjelle (15 mL) kripë jo të jodizuar
2–3 karota, të grira (sipas dëshirës)
2–3 thelpinj hudhër, të prera imët (opsionale)

Keni një kavanoz prej 1 litërsh gati për të mbajtur lakër turshi, një kavanoz më të vogël 120 ml për ta shtypur atë dhe një peshore kuzhine për të peshuar përzierjen tuaj të lakrës

Drejtimet

 1. Nëse dëshironi të shtoni karota dhe hudhër, filloni duke i vendosur në një tas të madh.
 2. Hidhni gjethet e jashtme të lakrës tuaj, duke lënë mënjanë një gjethe më të bukur. Më pas, priteni lakrën në katër pjesë, duke e lënë thelbin brenda. Kjo e bën më të lehtë copëtimin.
 3. Pritini të katërtat e lakrës në një tas të madh me përzierjen e karotës dhe hudhrës. Përfshini mjaft lakër për ta çuar peshën totale deri në (800 gram), e cila do të përshtatet me një kavanoz 1 litërsh (1 litër).
 4. Shtoni kripë dhe masazhojeni në përzierjen e lakrës për disa minuta derisa shëllira të fillojë të grumbullohet në fund të tasit tuaj.
 5. Paketoni përzierjen e lakrës në një kavanoz të pastër, 1 litër (1 litër), duke shtypur poshtë për të hequr qafe xhepat e ajrit. Hidhni shëllirën e mbetur në kavanoz. Ajri në kavanoz mundëson rritjen e baktereve të dëmshme, prandaj sigurohuni që përzierja të jetë zhytur plotësisht.
 6. Prisni gjethen e lakrës që keni lënë mënjanë më parë në madhësinë e hapjes së kavanozit tuaj. Vendoseni në kavanoz sipër përzierjes për të parandaluar që perimet të notojnë në sipërfaqe.
 7. Vendosni një kavanoz pelte (120 ml) pa kapak brenda kavanozit më të madh, sipër përzierjes. Kjo do ta mbajë përzierjen tuaj të perimeve nën shëllirë gjatë fermentimit.
 8. Vidhni kapakun në kavanozin tuaj 1 litër (1 litër). Ajo do të shtypë kavanozin e pelte poshtë, duke e mbajtur përzierjen tuaj të lakrës nën shëllirë. Lëreni kapakun pak të lirshëm, gjë që do të lejojë që gazrat të dalin gjatë procesit të fermentimit.
 9. Mbajeni në temperaturën e dhomës dhe jashtë rrezeve të diellit direkte për 1-4 javë.

Mbani në mend se sa më e madhe të jetë koka e lakrës, aq më e ëmbël dhe më e mirë do të jetë shija e lakër turshi.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...