18/07/2024

Udhëheqësi i He’zbollahut kërcënon Qipron: Do të jeni pjesë e lu’ftës, nëse hapni aeroportet dhe bazat për Iz’raelin

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Udhëheqësi i grupit militant libanez Hezbollah kërcënoi të mërkurën se do të synojë ishullin evropian të Qipros nëse shpërthen lufta midis Izraelit dhe Libanit.

“Qiproja do të jetë gjithashtu pjesë e kësaj lufte” nëse hap aeroportet dhe bazat e saj për forcat izraelite, tha Hassan Nasrallah në një fjalim televiziv që erdhi vetëm një ditë pasi Izraeli paralajmëroi grupin e fuqishëm militant të mbështetur nga Irani se perspektiva e “të gjithë jashtë luftës” po “po afrohej shumë”.

Komentet e liderit të Hezbollahut janë hera e parë që ai kërcënon Qipron, një anëtare e Bashkimit Evropian që shtrihet në detin Mesdhe, afërsisht 200 kilometra nga Libani, dhe që ka mbajtur stërvitje të përbashkëta ushtarake me Izraelin që nga viti 2014 dhe deri në vitin e kaluar.

Kërcënimi i Nasrallah erdhi si pjesë e një përgjigjeje të zjarrtë ndaj paralajmërimit të Izraelit që e pa atë të mburrej me aftësitë në rritje të grupit të tij dhe të kërcënojë se do të “trondiste shtyllat” e Izraelit nëse “do t’i imponohej një luftë Libanit”.

Tensionet midis Hezbollahut dhe Izraelit janë rritur që nga sulmet e Hamasit të 7 tetorit dhe fushata ushtarake që pasoi nga Forcat Mbrojtëse të Izraelit në Gaza. Javët e fundit, intensiteti i sulmeve ndërkufitare mes të dyve është rritur, duke ngritur shqetësime mbi perspektivën e një lufte të plotë.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...