15/07/2024

UEFA e cakton gjyqtarin e finales Spanjë – Angli

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Komiteti i Arbitrave të UEFA-s ka njoftuar se François Letexier nga Franca do të jetë arbitri i finales së UEFA EURO 2024 mes Spanjës dhe Anglisë, e cila do të luhet të dielën më 14 korrik në orën 21:00 CET në Olympiastadion në Berlin, Gjermani.

Francezi 35-vjeçar, arbitër ndërkombëtar që nga viti 2017, ka gjykuar tashmë 65 ndeshje zyrtare të UEFA-s në karrierën e tij. Në turneun final të EURO të këtij viti, ai ka gjykuar tre ndeshje të fazës së grupeve, duke përfshirë Spanjë-Gjeorgji, Danimarkë-Serbi dhe Kroaci-Shqipëri, dhe ishte arbitër i katërt në ndeshjen hapëse mes Gjermanisë dhe Skocisë në Mynih.

Sezonin e kaluar, Letexier ka drejtuar dhjetë ndeshje të garave të klubeve të UEFA-s në UEFA Champions League dhe UEFA Europa League dhe ishte arbitër i katërt në finalen e UEFA Champions League 2024 mes Borussia Dortmund dhe Real Madrid CF në Wembley. Ai gjithashtu ka qenë arbitër i UEFA Super Cup 2023 mes Manchester City FC dhe Sevilla FC në Piraeus, Greqi.

François Letexier do të shoqërohet në finalen e së dielës nga asistentët francezë Cyril Mugnier dhe Mehdi Rahmouni, ndërsa Szymon Marciniak (Poloni) do të jetë arbitër i katërt. Roli i arbitrit asistent video (VAR) i është caktuar Jérôme Brisard (Francë), i ndihmuar nga Willy Delajod (Francë) dhe mbështetur nga Massimiliano Irrati (Itali). Tomasz Listkiewicz (Poloni) kompleton ekipin si arbitër asistent rezervë.

Ekipi i referëve:

Arbitër kryesor: François Letexier (Francë)

Asistentë të arbitrit: Cyril Mugnier, Mehdi Rahmouni (të dy nga Franca)

Arbitër i katërt: Szymon Marciniak (Poloni)

Arbitër asistent rezervë: Tomasz Listkiewicz (Poloni)

Arbitër asistent video (VAR): Jérôme Brisard (Francë)

Asistent VAR: Willy Delajod (Francë)

Mbështetje VAR: Massimiliano Irrati (Itali)

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...