23/07/2024

Vriten 35 persona në Gaza nga sulmet izraelite, Netanyahu thotë se lufta do të vazhdojë me muaj të tërë

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Sulmet izraelite në Gazën qendrore vranë të paktën 35 njerëz të dielën, thanë zyrtarët e spitalit, ndërsa luftimet ndodhën në të gjithë enklavën e vogël një ditë pasi kryeministri izraelit tha se lufta do të vazhdojë edhe për “shumë muaj të tjerë”, duke rezistuar ndaj thirrjeve ndërkombëtare për një armëpushim.

Ushtria tha se forcat izraelite po operonin në qytetin e dytë më të madh të Gazës, Khan Younis, dhe banorët raportuan sulme në rajonin qendror, fokusi i fundit i luftës gati tre-mujore ajrore-tokësore që ka ngritur frikën e një zgjerimi rajonal.

Ndërkohë ushtria amerikane tha se forcat e saj qëlluan dhe vranë disa rebelë Houthi të mbështetur nga Irani kur ata u përpoqën të sulmonin një anije mallrash në Detin e Kuq, një përshkallëzim në një konflikt detar të lidhur me luftën.

Dhe një ministër i kabinetit izraelit sugjeroi inkurajimin e popullsisë së Gazës për të emigruar, deklaratë që mund të përkeqësojnë tensionet me Egjiptin dhe shtetet e tjera mike arabe.

Izraeli thotë se dëshiron të shkatërrojë aftësitë qeverisëse dhe ushtarake të Hamasit në Gaza, nga ku nisi sulmin e tij më 7 tetor në Izraelin jugor.

Militantët vranë rreth 1200 njerëz pasi depërtuan mbrojtjen e gjerë të kufirit të Izraelit. Ata kapën gjithashtu rreth 240 pengje, gati gjysma e të cilëve u liruan gjatë një marrëveshjeje të përkohshme armëpushimi në nëntor.

Ndërkohë mediat raportojnë se vetëm pas mesnatës militantët e Hamasit hodhën një breshëri raketash, duke ndezur sirenat e sulmit ajror në Izraelin jugor dhe qendror. Nuk raportohet për të lënduar.\Telegrafi\

 

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...