14/06/2024

VV-ja e bojkoton seancën për koeficientin e pagës, të pranishëm vetëm dy deputetë të pushtetit

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Lëvizja Vetëvendosje e ka bojkotuar seancë e Kuvendit të thirrur nga AAK-ja në lidhje me nevojën për ngritjen e koeficientit të pagave, raporton Ekonomia Online.

Të pranishëm në këtë seancë nga deputetë e VV-së ishin Visar Korenica dhe Eman Rrahmani.

Fillimisht shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri dhe shefja e grupit parlamentar të VV-së, Mimoza Kusar-Lila, kanë debatuar përket përfundimit të seancës së parë dhe nisjes së seancës së re.

Tahiri ka kërkuar që menjëherë të nisë seanca e jashtëzakonshme, ndërsa Kusari-Lila ka thënë që fillimisht të përfundojnë punimet e seancës që nisi në orën 10:00.

“Me gjithë respektin për kërkesën dhe insistimin e z. Tahirit për me fillu seanca e jashtëzakonshme, asnjë herë në këtë legjislaturë nuk ka qenë praktikë, ose të paktën nuk kemi arritur të fillojmë seancën në kohën kur është caktuar. Kjo seancë ka filluar me 40 minuta vonesë dhe insistojmë që të përmbyllen punimet e seancës së datës 28 shtator dhe 4 tetorit për t’u hapur punimet e seancës së jashtëzakonshme”,.

Ndërsa, Tahiri pyeti nëse VV do të qëndrojë gjatë seancës së jashtëzakonshme.

“Du me pasë një deklarim a do të rrinë në seancë të diskutimit për koeficientin apo jo. Dua ta di a do të rrijë VV në seancë”, tha ai.

Ai tha se janë pajtuar që seanca e jashtëzakonshme të nisë në orën 12:00 dhe jo në orën 10:00 në mënyrë që të kryhen disa votime.

Kësaj kërkese nuk i’u përgjigj Kusari-Lila. Kurse kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, ka nisur seancën e jashtëzakonshme.

“I jap plotësisht të drejtë z. Tahirit, vazhdojmë me seancën e jashtëzakonshme”.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...