15/07/2024

Zelensky takohet me zyrtarin e lartë të Komisionit Evropian për energjinë në Kiev

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u takua të martën me Kadri Simson, zyrtarin më të lartë të energjisë të Komisionit Evropian në Kiev.

Zelensky falënderoi Simson për vizitën e saj në Ukrainë në një kohë kur infrastruktura energjetike e vendit është “nën sulm masiv” nga raketat dhe dronët rusë, thuhet në një deklaratë nga Zyra e Presidentit të Ukrainës.

Të dy diskutuan hapat e mëtejshëm për të garantuar sigurinë energjetike të Ukrainës në mes të sulmeve të vazhdueshme me raketa dhe dron të Rusisë që kanë rezultuar në dëmtimin serioz të rreth 40% të të gjithë infrastrukturës energjetike të Ukrainës.

Sipas deklaratës, Zelensky foli në detaje për nevojat e Ukrainës për restaurimin e infrastrukturës energjetike dhe i bëri thirrje Komisionit Evropian të luajë një rol koordinues në tërheqjen e ndihmës nga vendet anëtare të BE-së.

Zelensky vuri në dukje gjithashtu rolin e Simson në ndihmën e Ukrainës për t’u bashkuar me rrjetin energjetik evropian ENTSO-E, i cili, përpara pushtimit rus, e shihte Ukrainën duke eksportuar energji në Evropë.

“Fatkeqësisht, për shkak të goditjeve të raketave dhe dronëve kamikaze nga Federata Ruse në sistemin tonë energjetik, ne e kemi pezulluar këtë proces”, tha Zelensky. “Por jam i sigurt se do të rivendosim gjithçka dhe në një kohë më të qetë, kur situata në sistemin tonë energjetik të stabilizohet, ne do të vazhdojmë të eksportojmë energji elektrike në Evropë”.  (CNN)

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...