23/07/2024

Zyrtari i OKB: Gjenocidi në Gaza duhet të ndalet

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Vrasja e civilëve në shkollat ​​e Gazës dhe evakuimet e mëdha nga Spitali Al-Shifa janë veprime që përballen me mbrojtjen bazë që civilëve u jepet sipas ligjit ndërkombëtar. Kështu u shpreh të dielën zyrtari i lartë i Kombeve të Bashkuara për të drejtat e njeriut, Volker Turk, siç raporton CNN.

“Rregullat e së drejtës ndërkombëtare humanitare, duke përfshirë parimet e dallimit, proporcionalitetit dhe masave paraprake në kryerjen e sulmeve duhet të respektohen rreptësisht. Dështimi për t’iu përmbajtur këtyre rregullave mund të përbëjë krime lufte,” tha Komisioneri i Lartë i OKB-së për të Drejtat e Njeriut.

Ushtria izraelite më parë është tërhequr kundër akuzave për krime lufte, duke thënë se sulmet e saj ndaj atyre që ajo thotë se janë objektiva të Hamasit ndjekin ligjin ndërkombëtar dhe se ajo kërkon të minimizojë viktimat civile. Turk i quajti ngjarjet e dy ditëve të fundit të tmerrshme.

Ai tha se qindra njerëz janë larguar nga Spitali Al-Shifa dhe janë parë duke u nisur drejt jugut, por paralajmëroi: “Askush nuk është i sigurt në Gaza”. /abcnews

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...