16/06/2024

Mbyllet pikëkalimi mes Finlandes dhe Rusisë

të fundit...

- Advertisement -spot_img
Kabineti i kryeministrit finlandez Petteri Orpo vendosi të mbyllë përkohësisht të gjithë kufirin prej 1,340 kilometrash (830 milje) midis dy vendeve për shkak të shqetësimeve se Moska po përdor emigrantët për të destabilizuar vendin nordik në një akt të supozuar të “luftës hibride”.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, pika e kalimit Raja-Jooseppi në rajonin Arktik Lapland të Finlandës, e vendosur rreth 250 kilometra (155 milje) nga qyteti verior rus i Murmansk, u mbyll në orën 14:00 të mërkurën, sipas orarit normal të nëntorit të pikës së kontrollit.

Autoritetet finlandeze thonë se rreth 1,000 emigrantë pa viza ose dokumentacion të vlefshëm kanë mbërritur në kufi që nga gushti, me më shumë se 900 vetëm në nëntor.

Finlanda përbën një pjesë të konsiderueshme të krahut verilindor të NATO-s dhe vepron si kufiri i jashtëm i Bashkimit Evropian në veri.

Emigrantët vijnë nga vende si Afganistani, Eritrea, Etiopia, Iraku, Pakistani, Somalia, Siria dhe Jemeni, dhe shumica dërrmuese e tyre kanë aplikuar për azil në Finlandë pasi kanë arritur në anën finlandeze në kufi, thanë autoritetet.

Finlanda akuzon Rusinë për futjen e qëllimshme të emigrantëve në zonën kufitare që normalisht kontrollohet shumë nga Shërbimi Federal i Sigurisë së Rusisë, ose FSB, nga pala ruse.

Mbyllja zyrtare e të gjithë kufirit lindor të Finlandës me Rusinë hyn në fuqi mesnatën e së mërkurës, por, në praktikë, kalimi Raja-Jooseppi ishte e vetmja pikë që mbeti e hapur pasi qeveria finlandeze mbylli shtatë pika të tjera kalimi në fillim të këtij muaji.

Ky veprim ka përshkallëzuar tensionet midis Helsinkit dhe Moskës pas dekadash marrëdhëniesh miqësore pragmatike midis vendeve fqinje.\Telegrafi.com\

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...