16/04/2024

Në Meksikë pesë gazetarë u qëlluan dhe u plagosën brenda një dite

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Vala e re e dhunës vjen vetëm disa ditë pas rrëmbimit të tre gazetarëve në Taxco, Guerrero.

Më pas ata u liruan, por ende nuk ka informacion rreth rrëmbimit të tyre.

Raportohet nga mediat se, në një nga sulmet e së martës, katër gazetarë u qëlluan pranë një kazerme ushtarake në shtetin jugor Guerrero, pasi kishin mbuluar një nga shumë vrasjet që ndodhin pothuajse çdo ditë në shtetin meksikan, përcjell Telegrafi.

Prokurorët e shtetit kanë theksuar se gazetarët po përballen me rreziqe të vazhdueshme për të zbuluar të vërtetën.

Disa orë më vonë, gazetari Maynor Ramon Ramirez, dhe një shoqërues i tij, u plagosën në shtetin fqinj të Michoacan, duke shpallur kështu një situatë alarmante për sigurinë e gazetarëve.

Presidenti i Meksikës, Andres Manuel Lopez Obrador, shprehu keqardhje për ngjarjet, por nuk ofroi informacion mbi motivet e mundshme të sulmeve.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...