21/06/2024

Scholz dhe Biden diskutojnë mbi situatën në Lindjen e Mesme

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Kancelari gjerman, Olaf Scholz dhe presidenti i SHBA-së zhvilluan një bisedë telefonike, transmeton Anadolu.

Sipas një deklarate nga zyra e kancelarit gjerman, Scholz bisedoi me Biden vazhdimin e mbështetjes së dhënë ndaj Ukrainës dhe situatën në Lindjen e Mesme.

Theksohet se kancelari Scholz dhe presidenti Biden ranë dakord të dënojnë sulmin e Rusisë që vazhdon kundër Ukrainës dhe se duhet të vazhdohet mbështetja financiare, ushtarake dhe humanitare ndaj Ukrainës.

Në deklaratë vihet theksi se në vitin 2024 Gjermania do t‘i japë Ukrainës mbi 7 miliardë euro ndihmë të produkteve ushtarake.\Mesazhi\

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...