16/06/2024

40 të vdekur në Liberi nga shpërthimi i cisternës së Gazit

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Të paktën 40 persona kanë vdekur pas shpërthimit të një cisterne gazi në veri të Liberisë.

Cisterna u përplas të martën në Totota, Lower Bong County, dhe menjëherë pas kësaj shpërtheu, duke shkaktuar dhjetra viktima dhe të plagosur.

Dhjetra njerëz janë ende në spital me djegie të rënda ndërsa numri i të vdekurve mund të rritet, sipas autoriteteve.

Siguria e dobët rrugore dhe infrastruktura e dobët e kanë bërë Afrikën Sub-Sahariane rajonin më vdekjeprurës në botë për aksidente, me shkallë vdekjeje tre herë më të lartë se mesatarja europiane, sipas shifrave të Kombeve të Bashkuara.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...