19/06/2024

Arma e re e fuqishme Skynex do të arrijë së shpejti nga Gjermania në Ukrainë

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Ukraina do të marrë së shpejti paketën më të fundit të ndihmës ushtarake gjermane.

Marrëveshja e ndihmës, e shpallur të enjten nga qeveria federale gjermane, përfshin dërgimin e Oerlikon Skynex, një sistem kundërajror i prodhuar nga Gjermania, i projektuar për mbrojtje me rreze të shkurtër, transmeton Telegrafi.

Gjermania njoftoi fillimisht kontratën prej 200 milionë dollarësh me Rheinmetall, prodhuesin e Skynex në dhjetor 2022, me premtimin se i pari nga dy sistemet e mbrojtjes të përfshira në marrëveshje do të mbërrinte në Ukrainë në fillim të vitit 2024.

Dorëzimi pasoi lutjet e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky për partnerët e tij perëndimorë që të furnizojnë me sisteme dhe armë shtesë të mbrojtjes.

Paketa më e fundit e ndihmës gjermane përfshin gjithashtu dy radarë vëzhgimi ajror TRML-4D, 30 sisteme zbulimi të dronëve, dy tanke për çminim dhe artileri dhe municione shtesë.

Sipas prodhuesit, Skynex është i pajisur për t’u mbrojtur kundër dronëve të mëdhenj taktikë, raketave ajër-tokë, mortajave dhe raketave artilerie. Sistemi përbëhet nga një radar 3D i aftë për të identifikuar kërcënimet nga ajri brenda një rrezeje prej 50 kilometrash.

Sistemi është gjithashtu i pajisur për të trajtuar katër armë Mk3 35 mm, të cilat sipas Rheinmetall mund të qëllojnë deri në 1000 fishekë në minutë.

Revolverët vijnë gjithashtu të pajisur me radarë gjurmues dhe kamera infra të kuqe dhe matës laser për të përfshirë “madje edhe objektivat më të vegjël”, pretendon prodhuesi.

Ndërsa Ukraina ka tashmë një mori sistemesh të mbrojtjes ajrore, duke përfshirë Patriotin amerikan, komandanti i Forcave të Armatosura të Ukrainës, Sergiy Nayev, paralajmëroi javën e kaluar se ushtrisë së Kievit po i mbaron municioni për sistemet e mbrojtjes ajrore. Sipas Nayev, Ukraina ka një rezervë të sistemeve Patriot për të “përballuar disa sulme të fuqishme të ardhshme”.

Guy McCardle, kryeredaktor i Raportit të Forcave të Operacioneve Speciale (SOFREP), tha për Newsweek se Skynex është shumë më i përballueshëm se sistemi Patriot – ndërsa makinat e mbrojtjes ajrore të prodhuara në SHBA kushtojnë rreth 1.1 miliardë dollarë secila, Gjermania nënshkroi një kontratë për dy Skynex për vetëm 200 milionë dollarë.

“Është gjithashtu dukshëm më efektiv kundër objekteve të vogla, me lëvizje të shpejtë si dronët. Dhe, siç e dimë të gjithë, Ukraina është plot me dronë”, tha McCardle. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...