17/07/2024

Ballkani Perëndimor nënshkruan marrëveshje historike në Berlin përpara samitit të dhjetorit

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Udhëheqësit e Gjashtës së Ballkanit Perëndimor nënshkruan tre marrëveshje nën Procesin e Berlinit të enjten (3 nëntor), duke dërguar sinjale pozitive përpara një samiti vendimtar të Ballkanit Perëndimor që do të zhvillohet në Shqipëri në dhjetor.

Kancelari gjerman Olaf Scholz dhe zyrtarët më të lartë të BE-së – Ursula von der Leyen dhe Charles Michel – iu bashkuan udhëheqësve nga Serbia, Kosova, Bosnja dhe Hercegovina, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria për Samitin e Procesit të Berlinit.

“Evropa pa Ballkanin Perëndimor nuk është e plotë dhe vendet e rajonit duhet të kenë besim në procesin e Berlinit”, tha Scholz, i cili ishte mikpritës i mbledhjes.

Formati, i nisur në vitin 2014 nën ish-kancelaren gjermane Angela Merkel, synon të nxisë afrimin midis gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor dhe vendeve të zgjedhura të BE-së dhe të promovojë integrimin midis shteteve në rajon.

Scholz tha se gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor “i përkasin pjesës së lirë dhe demokratike të Evropës”, duke theksuar nevojën për të përmbushur dëshirën e tyre të gjatë për t’u bashkuar me BE.

Në komunikatën e tyre të përbashkët, pjesëmarrësit ranë dakord që Samiti i ardhshëm i Procesit të Berlinit 2023 të mbahet në Shqipëri. Vendi do të presë gjithashtu Samitin e ardhshëm të Ballkanit Perëndimor më 9 dhjetor 2022.

Pas dy vitesh negociata intensive, gjashtë vendet arritën marrëveshje që do të lehtësojnë lëvizjen e lirë të qytetarëve në të gjithë rajonin dhe njohjen reciproke të kualifikimeve profesionale të mjekëve, stomatologëve dhe arkitektëve. Aktualisht, njohja e këtyre dokumenteve mund t’u kushtojë mbajtësve deri në 500 €.

Marrëveshjet nuk konsiderohen vetëm si një përparim për integrimin rajonal, por kanë peshë të veçantë në kontekstin e tensioneve të vazhdueshme midis Beogradit dhe Prishtinës.

Incidente të vogla janë raportuar në kufirin mes dy vendeve gjatë ditëve të fundit pasi Prishtina ka filluar të nxjerrë një ligj që kërkon që të gjithë qytetarët të kenë targa të Kosovës, duke ndikuar tek serbët etnikë në veri, të cilët këmbëngulin të mbajnë ato të lëshuara para pavarësisë së Kosovës.

Scholz tha se shpreson se marrëveshja e re për njohjen e ndërsjellë do të hapë rrugën për pajtimin e mëtejshëm midis dy vendeve.

“Është koha për të kapërcyer konfliktet rajonale, të cilat ju kanë mbajtur të ndarë për një kohë të gjatë, dhe procesi i normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duhet të përshpejtohet”, ka shtuar Scholz.

Kancelarja tha se lufta e Rusisë në Ukrainë e ka bërë rezolutën edhe më të nevojshme “për të ruajtur lirinë dhe sigurinë e Evropës”, pasi në të kundërt, ajo mund t’ju “ndajë dhe t’ju pengojë vendet tuaja në rrugën tuaj për në Evropë”.

Marrëveshja u arrit vetëm disa javë pasi një non-paper franko-gjerman mbi normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë u zbulua nga disa media në Ballkanin Perëndimor.

Përderisa ekzistenca e saj është konfirmuar nga Beogradi dhe Prishtina , pikëpamjet se çfarë përmban ai ndryshojnë. Sipas raporteve të medias, plani parashikon që Beogradi të pranojë, pa e njohur zyrtarisht, pavarësinë e Kosovës duke marrë përfitime financiare dhe perspektivë të anëtarësimit në BE në këmbim.

Duke folur në Berlin, kryeministri i Shqipërisë Edi Rama vlerësoi Scholz për rolin e tij në negociatat e tre marrëveshjeve.

“Nuk mund të mos theksoj se këto marrëveshje ishin tre marrëveshje që ne i prisnim me padurim për dy-tre vjet; u bllokuan”, tha Rama.     (euractiv)

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...