22/07/2024

BE reagon për kaosin e ditëve të fundit në Kuvendin e Shqipërisë

të fundit...

- Advertisement -spot_img
Dy ditë pasi në Kuvendin e Shqipërisë u miratua në parim në më pak se 5 minuta projekt-buxheti për vitin 2024 pas kaosit të shkaktuar nga opozita, ka ardhur reagimi i Delegacionit të Bashkimit Evropian në Tiranë.

 

Delegacioni i kujton Shqipërisë se një parlament funksional, është shtylla e procesit të anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Një ditë më parë, për krizën që ka përfshirë parlamentin reagoi edhe ambasadori gjerman në Tiranë, Karl Bergner.

Diplomati gjerman i bëri thirrje mazhorancës dhe opozitës që të bashkëpunojnë, teksa theksoi se parlamenti duhet të plotësojë rolin e tij thelbësor kushtetues.

Ndërsa, Ambasada e SHBA-së shprehu shqetësimin për zhvillimet e fundit në parlament.\Telegrafi\

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...