15/07/2024

Biden, Obama dhe Trump shkojnë në shtetin e fushëbetejës

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Tre presidentë amerikanë – presidenti aktual Joe Biden, aleati i tij demokrat, Barack Obama dhe republikani Donald Trump, po shkojnë në fushatën e tyre në shtetin kyç të Pensilvanisë.

Gara atje mund të vendosë se cila parti kontrollon Senatin e SHBA – dhe është shumë afër

Obama paralajmëron se ndarjet po krijojnë një “klimë të rrezikshme” në politikën amerikane, në një fjalim në Pittsburgh duke mbështetur kandidatin demokrat për Senatin John Fetterman.

Presidenti Biden mbetet optimist se demokratët e tij do të mbajnë kontrollin e të dy dhomave të Kongresit më 8 nëntor

Megjithatë, sondazhet sugjerojnë se republikanët mund të zhdukin shumicën e dobët të demokratëve

Të gjitha 435 vendet në Dhomën e Përfaqësuesve dhe 35 vendet në Senat janë në dispozicion – dhe humbja e të dy dhomave do të pengonte presidencën e Biden

Donald Trump thuhet se po konsideron të shpallë një garë presidenciale të vitit 2024 më 14 nëntor. (BBC)

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...