21/04/2024

Blinken largohet nga Izraeli pas sulmeve në Gaza

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, u largua nga Izraeli pas përfundimit të “pauzës humanitare” dhe pasi ushtria izraelite rifilloi sulmet në Gaza, transmeton Anadolu.

Në lajmin e televizionit shtetëror izraelit KAN, thuhet se Sekretari amerikan i Shtetit, Blinken, i cili vizitoi Izraelin, “përfundoi vizitën e tij në Izrael pak minuta pas rifillimit të përleshjeve” në Gaza.

Thuhet se Blinken, i cili u largua nga Izraeli pas rifillimit të sulmeve në Gaza me përfundimin e “pauzës humanitare” mëngjesin e sotëm, shkoi në Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA).

Ai pritet të marrë pjesë në Samitin e OKB-së për Klimën që do të mbahet në EBA.

Blinken mbërriti në Izrael dje si pjesë e turneut të tij të tretë në Lindjen e Mesme që nga 7 tetori.

Duke folur në konferencën për media në Tel Aviv dje pas kontakteve të tij në Izrael dhe Palestinë, Blinken deklaroi se ata po punojnë për të zgjatur “pauzën humanitare” dhe shkëmbimin e të burgosurve midis Izraelit dhe Hamasit. \Mesazhi.com\

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...