25/02/2024

Brukseli bllokohet nga fermerët, djegin goma pranë Parlamentit Evropian

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Fermerët në Belgjikë vazhdojnë të protestojnë kundër politikës mjedisore të Bashkimit Evropian dhe importit të ushqimeve të lira.

Rreth një mijë shoferë traktori bllokuan rrugët kryesore në Bruksel mëngjesin e së enjtes, vlerëson policia. Disa hodhën vezë në ndërtesën e Parlamentit Evropian, të tjerë ndezën zjarre, goma dhe fishekzjarrë.

Fermerët po përpiqen të tërheqin vëmendjen e liderëve që kanë mbërritur në Bruksel për samitin e Këshillit Evropian.

Siguria në kantierin e ndërtimit ruhet nga oficerë policie të rangut të lartë, të cilët, pas barrierave të ngritura, mbikëqyrin traktorët e parkuar në një vend disa blloqe larg ndërtesës së Parlamentit Evropian.

Kryeministri belg Alexander De Croo u tha gazetarëve se do të dëshironte që tema e fermerëve dhe problemet e tyre të përfshihej në negociatat e liderëve të BE-së, megjithëse nuk është në rendin e ditës.
Sipas një zëdhënësi të policisë, ka më shumë se një mijë traktorë ose makina të tjera bujqësore në rrugët e Brukselit, veçanërisht rreth sheshit të Luksemburgut.
Shumica e fermerëve janë të rinj belgë nga jugu i vendit, nga rajonet Seneffe ose Tournai, por mes fermerëve ka edhe kolegë të tyre nga jashtë, shkruan The Brussels Times.

Fermerët shpresojnë se udhëheqësit e BE-së do t’i dëgjojnë thirrjet e tyre për të shkurtuar rregulloret dhe për të forcuar kontrollet mbi importet, të cilat fermerët thonë se po dëmtojnë jetesën e tyre. /Telegrafi/

 

 

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...