15/07/2024

Dhjetëra përsona të zhdukur kërkohën nga autoritetet greke pas fundosjes së varkës

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Roja bregdetare e Greqisë kërkoi të martën për dhjetëra emigrantë të raportuar të zhdukur pasi varka me vela e tyre e mbingarkuar u përmbys dhe u mbyt në det të trazuar në një ishull pranë Athinës.

Incidenti gjatë natës ishte i fundit në një seri të mbytjeve të fundit të anijeve që përfshinin varka me emigrantë që kanë lënë dhjetëra njerëz të vdekur ose të zhdukur në ujërat greke.

Dhjetë të mbijetuar u shpëtuan dhe u transportuan në ishullin Evia, në brigjet lindore të kryeqytetit grek.

Nëntë të parët u zbuluan gjatë natës në një ishull të pabanuar në jug të Evias dhe u thanë autoriteteve se kishin qenë rreth 68 persona në varkë me vela kur ajo u fundos.

I mbijetuari i dhjetë u nxor nga uji disa orë më vonë nga një anije mallrash që merrte pjesë në operacionin e kërkim-shpëtimit. (Euronews)

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...