21/04/2024

Dinari, Lajçak pas takimit me Bislimin: Diskutuam për çështjen e pagesave dhe që është pjesë e procesit të dialogut

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, të martën ka pritur në takim emisarin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

Lajçak bëri me dije se kanë diskutuar edhe për çështjen e pagesave, pra rregulloren e re që ndalon pagesat me dinarë.

“Është me rëndësi të them se diskutuam edhe për çështjen e pagesave dhe që është pjesë e procesit të dialogut, diskutuam edhe këtë çështjen në takim. Ashtu siç kemi biseduar edhe në Bruksel, dhe kemi pasur disa pyetje dhe kemi diskutuar për ato që çështje që kanë tejkaluar kompetencat e delegacioneve në Bruksel, gjatë kësaj vizite…”, u shpreh ai.

“Diskutuam një numër çështjes të ndryshme, marrëveshjen për normalizim të marrëdhënieve, lidhur me dokumentin për normalizim është dokumenti i cili është adaptuar dhe ka filluar para një viti. Diskutuam se si të vazhdojmë të zbatojmë marrëveshjen për normalizim”, tha Lajçak.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...