17/06/2024

Domate në stomak bosh: 10 gjërat që ndodhin kur e filloni ditën me lëng domate

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Pirja e lëngut të domates me stomakun bosh mund të jetë një mënyrë e shkëlqyer për të nisur ditën.

Kjo pije është plot me lëndë ushqyese dhe antioksidantë, dhe i ofron shumë mirësi sistemit tuaj të tretjes. Ai jo vetëm që i jep trupit tuaj vitaminat dhe mineralet që i nevojiten për të funksionuar, por gjithashtu mund të ndihmojë me tretjen dhe menaxhimin e inflamacionit. Fillimi i ditës me një gotë lëng domate (të sapobërë) është një mënyrë e thjeshtë për të plotësuar marrjen e rregullt të antioksidantëve dhe për të forcuar sistemin tuaj imunitar.

A mund të pini lëng domate me stomak bosh?

Po, absolutisht! Ky lëng jo vetëm që do t’i japë trupit tuaj sasinë e nevojshme të ushqimit që i nevojitet për të funksionuar siç duhet, por gjithashtu mund të ndihmojë në forcimin e sistemit tuaj imunitar dhe shëndetin e tretjes. Përveç kësaj, konsumimi i lëngut të domates me stomakun bosh mund t’ju japë energji dhe t’ju bëjë të ndiheni të përgatitur atë që ju sjell dita. Pse të mos e provoni? Më poshtë është një listë e të gjitha gjërave të mira që mund t’i ndodhin trupit tuaj kur pini lëng domate në mëngjes.

Domatet janë një perime që ofron një gamë të gjerë përfitimesh shëndetësore dhe metoda ideale për t’i ngrënë ato t’i bëni lëng për të nxjerrë të gjithë lëndët ushqyese.

Energjia e lëndëve ushqyese

Ka shumë përfitime shëndetësore nëse konsumoni domate. Në stomak bosh, pirja e lëngut të domates mund t’i sigurojë trupit tuaj një nxitje të menjëhershme të lëndëve ushqyese që i nevojiten për të funksionuar normalisht gjatë gjithë ditës.

I mbushur me antioksidantë

Vitaminat, mineralet dhe antioksidantët janë të gjitha me bollëk në domate. Kjo perime është gjithashtu e lartë në përmbajtje likopen, kalium, folate dhe vitaminë C, gjë që e bën atë një shtesë të shkëlqyeshme për dietën tuaj të përditshme.

Rregullon presionin e gjakut

Po, e lexuat mirë. Pirja e lëngut të domates në mëngjes mund t’i sigurojë trupit tuaj kalium, i cili ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut.

Antioksidantë

Domatet janë të mbushura me antioksidantë. Antioksidantët mund të ndihmojnë në menaxhimin e inflamacionit dhe parandalimin e sëmundjeve. Përveç kësaj, ato mund të forcojnë sistemin tuaj imunitar dhe të mbrojnë qelizat tuaja nga dëmtimi.

Shëndeti i tretjes

Lëngu i domates, kur konsumohet me stomakun bosh, jo vetëm që i jep trupit tuaj antioksidantë, por gjithashtu mbështet shëndetin e tretjes. Ka shumë fibra dhe ujë, të cilat të dyja mund ta mbajnë sistemin tuaj të tretjes të funksionojë siç duhet. Kapsllëku dhe problemet e tjera të tretjes gjithashtu mund të zvogëlohen kur e filloni ditën me një gotë lëng domate. Është i mbushur me vitamina A, C dhe K të cilat janë thelbësore për një sistem të shëndetshëm të tretjes.

Ndihmon në menaxhimin e niveleve të kolesterolit

Lëngu i domates përmban likopen, i cili mund të ndihmojë në uljen e niveleve të kolesterolit të dëmshëm në gjakun tuaj kur e konsumoni në mëngjes. Kjo pije është gjithashtu e pasur me vitaminë C, e cila ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Pije e shkëlqyer detoksike

Pirja e lëngut të domates me stomakun bosh është një mënyrë e shkëlqyer për të nisur mëngjesin. Është një pije e shkëlqyer detoksike. Përmbajtja e lartë e ujit në lëngun e domates mund të ndihmojë në aftësinë e trupit për të hequr toksinat dhe për të ruajtur mirëqenien e brendshme.

Mban barkun tuaj të pastër

Aciditeti i domates ndihmon në nxitjen e prodhimit të acidit në stomak, i cili është i nevojshëm për tretjen e ushqimit. Prandaj, është mirë të konsumoni lëngun e domates në mëngjes kur keni probleme me shëndetin e tretjes.

Vepron si një energjizues i menjëhershëm

Zëvendësoni kafen tuaj të mëngjesit me lëng domate. Pse? Për shkak se domatet janë një burim kaq i pasur lëndësh ushqyese, ngrënia e tyre në çast i jep trupit energji.

Promovon humbjen e peshës

Kur konsumohet me stomak bosh, lëngu i domates, i cili ka pak kalori, mund t’ju ndihmojë të humbni peshë. Si? Lëngu i domates është i mbushur me lëndë ushqyese që mund t’ju mbajnë të ngopur për një periudhë më të gjatë kohore. Përveç kësaj, përmbajtja e lartë e fibrave dietike të lëngut të domates e bën atë të thjeshtë për t’u tretur.

E mahnitshme apo jo? Tani planifikoni rutinën tuaj të mëngjesit me një gotë lëng domate. Por, prisni, sigurohuni që të ndiqni protokollet e sigurisë ndërsa shtoni këtë pije në dietën tuaj ditore.

Masat paraprake që duhet të merrni

Lëngu i domates është një pije natyrale, megjithatë, këtë lëng duhet ta pini gjithmonë me moderim. Pse? Pirja e tepërt e lëngut të domates me stomakun bosh mund të rezultojë në probleme të tretjes si nauze dhe ngërçe. Për shkak të përbërjes së tij acidike, mund të shkaktojë edhe urth dhe parehati gastrointestinale. Për shkak të përmbajtjes së lartë të ujit, lëngu i domates gjithashtu mund të shkaktojë dehidratim kur konsumohet në sasi të tepërt ose shumë rregullisht.

 

Top Channel

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...