28/05/2024

Egjipti: Izraeli po i shtyn palestinezët që të largohen nga Gaza

të fundit...

- Advertisement -spot_img

“Zhvendosja e palestinezëve nga Rripi i Gazës do të kërcënojë paqen, sigurinë dhe stabilitetin në rajon dhe në botë”.

Kështu u shpreh zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Egjiptit, duke shtuar se politika e Izraelit për të bllokuar hyrjen e ndihmave në Gaza synon në mënyrë sistematike të shtyjë palestinezët të largohen nga Zhvesh nën peshën e bombardimeve dhe rrethimit, shkruan Al Jazeera.

“Fatkeqësisht, shkeljet e rënda izraelite të krimeve të luftës izraelite nuk quhen nga disa me emrat e tyre të vërtetë. Egjipti po bën çdo përpjekje për të sjellë ndihma në Rripin e Gazës përmes kalimit Rafah, por politika e Izraelit për të penguar hyrjen e ndihmave është një politikë sistematike që synon të shtyjë palestinezët të largohen nga Rripi nën peshën e bombardimeve dhe rrethimit.”, tha Sameh Shoukry gjatë një takimi me ministrin e jashtëm kinez në Pekin.\Mesazhi.com\

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...