28/05/2024

Evropa është kontinenti me ngrohjen më të shpejtë, me gati dyfishin e normës mesatare globale

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Evropa është kontinenti me ngrohjen më të shpejtë dhe temperaturat e saj po rriten afërsisht dyfishin e mesatares globale.

Kështu raportuan të hënën dy organizata kryesore të monitorimit të klimës, duke paralajmëruar pasojat për shëndetin e njeriut, shkrirjen e akullnajave dhe aktivitetin ekonomik, përcjell Telegrafi.

Organizata Botërore Meteorologjike e OKB-së dhe agjencia e klimës e Bashkimit Evropian, Copernicus, thanë në një raport të përbashkët se kontinenti ka mundësinë të zhvillojë strategji të synuara për të shpejtuar kalimin drejt burimeve të rinovueshme si era, dielli dhe energjia hidroelektrike në përgjigje të efektet e ndryshimeve klimatike.

Sipas mediave të huaja, mesatarja e fundit pesëvjeçare tregon se temperaturat në Evropë tani po shkojnë 2.3 gradë Celsius (4.1 Fahrenheit) mbi nivelet para-industriale, krahasuar me 1.3 gradë Celsius më të larta në nivel global, thotë raporti – pak nga objektivat sipas marrëveshjes së klimës së Parisit të vitit 2015 për të kufizuar ngrohjen globale në 1.5 gradë Celsius.

“Evropa pa edhe një vit të rritjes së temperaturave dhe intensifikimit të ekstremeve klimatike – duke përfshirë stresin e nxehtësisë me temperatura rekord, zjarret, valët e të nxehtit, humbjen e akullit të akullnajave dhe mungesën e reshjeve të borës”, ka thënë Elisabeth Hamdouch, nënkryetare e njësisë për Copernicus në komisionin ekzekutiv të BE-së.

Raporti shërben si një plotësues kontinental për gjendjen kryesore të raportit global të klimës nga WMO (Organizata Botërore Meteorologjike), i cili është publikuar çdo vit për tre dekada dhe këtë vit erdhi me një paralajmërim “alarmi i kuq” se bota nuk po bën mjaftueshëm për të luftuar pasojat e ngrohja globale.

Copernicus ka raportuar se muaji mars shënoi muajin e 10-të radhazi të temperaturave mujore rekord.

Temperatura mesatare e sipërfaqes së detit për oqeanin në të gjithë Evropën arriti nivelin më të lartë vjetor në vitin 2023, thuhet në raportin e Evropës

Raporti evropian fokusohet këtë vit në ndikimin e temperaturave të larta në shëndetin e njerëzve, duke vënë në dukje se vdekjet nga nxehtësia janë rritur në të gjithë kontinentin.

Ai tha se më shumë se 150 jetë humbën drejtpërdrejt vitin e kaluar në lidhje me stuhitë, përmbytjet dhe zjarret.

Ndërsa kostoja e humbjeve ekonomike të lidhura me motin dhe klimën në vitin 2023 u vlerësua në më shumë se 13.4 miliardë euro (rreth 14.3 miliardë dollarë).

Moti ekstrem ka nxitur valë të nxehti, zjarre, thatësira dhe përmbytje, thuhet në raport.

Temperaturat e larta kanë kontribuar në humbjen e akullit të akullnajave në kontinent, duke përfshirë në Alpe – të cilat kanë humbur rreth 10% të akullit të tyre të mbetur gjatë dy viteve të fundit. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...