15/06/2024

Greqi: 46 zjarre në pyje shpërthyen në 24 orët e fundit

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Shërbimi zjarrfikës grek njoftoi se në shumë rajone të vendit është dhënë një paralajmërim për “rrezik të lartë zjarresh në pyje” për ditët në vijim.

Në 24 orët e fundit në Greqi kanë shpërthyer 46 zjarre në pyje për shkak të valëve të të nxehtit dhe erërave të forta. Shërbimi zjarrfikës grek ka bërë të ditur se për shumë rajone të vendit është dhënë një paralajmërim për “rrezik të lartë zjarresh në pyje” për ditët në vijim.

Në 24 orët e fundit u raportua se 46 zjarre në pyje shpërthyen në rajone të ndryshme të Greqisë dhe shumë prej tyre u shuan para se të përhapeshin.

Ata theksuan se kushtet meteorologjike në rajonin Atiki, që përfshin kryeqytetin Athinë, kanë rritur rrezikun e zjarreve në pyje.

Vala e të nxehtit në vend pritet të arrijë kulmin më 20 korrik.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...