18/06/2024

Izraeli kërkon dorëheqjen e shefit të OKB-së

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Ministria palestineze e Punëve të Jashtme ka dënuar thirrjen e Izraelit për dorëheqjen e sekretarit të përgjithshëm të OKB-së, duke e përshkruar atë si një “sulm të paprovokuar”.

Në një postim në X, ministria palestineze e përshkroi pozicionin e Izraelit si një “zgjerim” të “mosrespektimit dhe mungesës së angazhimit” të tij ndaj Kombeve të Bashkuara, kartës së saj dhe rezolutat e OKB-së në lidhje me Palestinën, shkruan Al Jazeera.

Ambasadori i Izraelit në OKB, Gilad Erdan u tha gazetarëve më herët: “Unë mendoj se sekretari i përgjithshëm duhet të japë dorëheqjen”, pasi Guterres mbajti një fjalim duke thënë se kishte “shkelje të qarta të ligjit ndërkombëtar humanitar” në Gaza. \Mesazhi.com\

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...