16/06/2024

Izraeli po i afrohet luftës me Hesbollahun

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Izraeli i është afruar një lufte gjithëpërfshirëse me lëvizjen e Hezbollahut libanez në mes të një raundi tjetër të armiqësive ndërsa Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) janë tashmë të angazhuara në konfliktin e saj më intensiv deri më tani në Rripin e Gazës, ka thënë një zyrtar i IDF-së.

Sipas Newsweek zëdhënësi i IDF-së, nënkoloneli Jonathan Conricus u tha gazetarëve të hënën se Hezbollahu ka gjuajtur “më shumë se 1,000 lloje të ndryshme municionesh, raketash, raketash, drone, mortajash dhe të tjera drejt Izraelit” që nga 8 tetori, një ditë pasi lëvizja palestineze Hamas udhëhoqi një sulm të papritur dhe të paprecedentë kundër Izraelit nga Gaza.

Conricus paralajmëroi se “Hezbollahu, i cili siç e dinë të gjithë është një përfaqësues i Iranit, po e tërheq në mënyrë të rrezikshme Libanin në një luftë të panevojshme që mund të ketë pasoja të mundshme shkatërruese për shtetin e Libanit dhe për popullin e Libanit”.

Ritmi i sulmeve përgjatë kufirit të tensionuar midis Izraelit dhe Libanit ka arritur nivele që nuk shihen që kur IDF dhe Hezbollahu zhvilluan luftën e tyre të dytë dhe të fundit të madhe në 2006.

Ndërsa IDF-ja synon të mposht Hamasin në Gaza, një zyrtar i IDF-së i tha kohët e fundit Newsweek se Izraeli gjithashtu nuk do të toleronte një kthim në situatën e para 7 tetorit në frontin verior, një premtim i përsëritur nga Conricus të hënën.

Paralajmërime janë lëshuar edhe për Iranin, i cili ka mbështetur Hezbollahun që nga themelimi i tij në kundërshtim me pushtimin e Izraelit të Libanit në vitin 1982. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...