16/04/2024

Kancelari Scholz thuhet se “është befasuar” me zgjedhjen e Attal si kryeministër të Francës

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Kancelari gjerman Olaf Scholz, lideri i aleatit më të ngushtë të Francës, thuhet se ishte i befasuar nga emërimi i ish-ministrit 34-vjeçar të arsimit Gabriel Attal si kryeministër i ri, duke e bërë atë kryeministrin e vendit dhe një nga kryeministrat më të rinj në botë.

Megjithatë, Berlini e konsideron Attalin një avokat të marrëdhënieve franko-gjermane dhe pret “vazhdimësi” nën mandatin e tij përpara zgjedhjeve të BE-së, me një fokus të veçantë në afrimin e të rinjve, kanë thënë politikanët vendas për Euractiv, përcjell Telegrafi.

Të martën, presidenti francez Emmanuel Macron shpalli Attal si zgjedhjen e tij për të pasuar ish-kryeministren Elisabeth Borne.

Por zgjedhja e një ligjvënësi relativisht të papërvojë thuhet se ka befasuar në Berlin.

Kur u pyet për moshën e Attal të mërkurën, zëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen Hebestreit u tha gazetarëve: “Kancelari ishte mjaft i befasuar, siç ishin shumë vëzhgues francezë, kur u njoftua zgjedhja”.

Ndryshe, përvoja dhe mosha e Attalit kanë tërhequr vëmendjen edhe në Francë, pasi ai është kryeministri më i ri i vendit.

Mbajtësi i mëparshëm i rekordeve, Laurent Fabius, ishte 37 vjeç kur mori detyrën në vitin 1984. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...