16/04/2024

Katari njofton Izraelin se Hamasi ka pezulluar bisedimet për shkëmbimin e pengjeve

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Mediat izraelite njoftojnë se Katari njoftoi Izraelin se grupi palestinez Hamas ka pezulluar bisedimet për marrëveshjen e shkëmbimit të të burgosurve, transmeton Anadolu.

“Hamasi u tha ndërmjetësuesve të Katarit se kërkon tërheqje të plotë të trupave izraelite nga Rripi i Gazës dhe përfundimin e luftës në fazën e parë të çdo marrëveshjeje të shkëmbimit të të burgosurve”, raportoi transmetuesi publik izraelit KAN, duke cituar një burim të njohur me bisedimet.

Nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm nga Katari lidhur me raportin.

Hamasi besohet se mban rreth 136 pengje pas sulmit të tij ndërkufitar në Izrael më 7 tetor.

Grupi i rezistencës palestineze kërkon fundin e ofensivës së pamëshirshme izraelite në Rripin e Gazës për çdo marrëveshje për shkëmbimin e pengjeve me Izraelin.

Qeveria izraelite ka refuzuar thirrjet për ndalimin e luftës në Gaza deri në shkatërrimin e Hamasit dhe lirimin e pengjeve.

Izraeli nisi një ofensivë shkatërruese në Rripin e Gazës që nga 7 tetori, duke vrarë të paktën 25.700 palestinezë dhe duke plagosur 63.740 të tjerë, ndërsa rreth 1.200 izraelitë besohet se janë vrarë sipas shifrave zyrtare.

Sipas OKB-së, rreth 85 për qind e popullsisë së Gazës është zhvendosur brenda vendit mes mungesës akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa më shumë se gjysma e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar.\Mesazhi\

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...