19/06/2024

Kuvendi nuk miraton 50 milion dollarë ndihmë për Kosovën, reagon Basha: E pafalshme, papërgjegjshmëri të fshihesh pas ombrellës së NATO-s

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha tha në një deklaratë për mediat se strategjia e sigurisë kombëtare do duhet t’i nënshtrohej debatit.

Ai doli në deklaratë pas rrëzimit me 75 vota kundër të amendamentit të tij ku kërkoi që 50 milionë dollarë nga buxheti i shtetit të shkonin për mbrojtjen e sigurisë së Kosovës.

Sot është miratuar një dokument që quhet strategjia e sigurisë kombëtare. Strategjia duhej ti nënshtrohej një debati politik e publik. E pafalshme që një vend i NATO të zvarritet me dokumente burokratikë.

 

A përbën kërcënim për sigurinë e Shqipërisë minimi dhe sabotimi i integritetit territorial të Kosovës, si ato në Banjskë? Është e pafalshme që kjo pyetje vetëm 6 muaj pas sulmit në Banjskë nuk shtrohet. A përbën rrezik për sigurinë kombëtare te Shqipërisë dobësimi i aftësive mbrojtëse të strukturave mbrojtëse të Kosovës? A ka në dorë Shqipëria të bëjë diçka për ti ardhur në ndihmë Kosovës? A duhet të bëjmë diçka që Kosova të marrë sinjalin që Shqipëria nuk po fërkohen duart, por po kontribuon”,-tha Lulzim Basha.

 

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...