22/07/2024

Mbretëria e Bashkuar bashkohet me delegacionin e Afrikës së Jugut duke akuzuar Izraelin për gjenocid

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Ish-lideri i opozitës në Mbretërinë e Bashkuar, Jeremy Corbyn do t’i bashkohet delegacionit të Afrikës së Jugut për seancat e kësaj jave në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, ku akuzohet Izraeli për kryerjen e gjenocidit kundër palestinezëve në luftën në Gaza.

Corbyn ishte një nga një numër i “figurave të larta politike nga partitë dhe lëvizjet politike progresive anembanë globit”, i cili do t’i bashkohet delegacionit të Afrikës së Jugut në Hagë në Holandë për dy ditë të seancave dëgjimore paraprake që fillojnë të enjten.

Corbyn ishte e vetmja figurë politike e huaj në delegacionin e saj të emëruar nga qeveria e Afrikës së Jugut. Ai është një mbështetës i gjatë i kauzës palestineze dhe një kritik i ashpër i Izraelit. /mesazhi

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...