16/04/2024

Më shumë se 70% e të vrarëve në Gaza janë gra dhe fëmijë

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Raportuesi special i OKB-së për dhunën ndaj grave dhe vajzave thotë se më shumë se 70 për qind e të vrarëve në Gaza janë gra dhe fëmijë.

Pothuajse gjysma e afro 1.9 milionë banorëve të Gazës tani banojnë në Rafah në pjesën jugore të enklavës palestineze, thotë agjencia e OKB-së.

Vdekje, plagosje dhe arrestime raportohen në të gjithë Bregun Perëndimor të pushtuar, ndërsa një sulm ushtarak izraelit në Jenin hyn në ditën e tretë.

Sulmet izraelite goditën xhaminë al-Minbar në kampin e refugjatëve Jabalia të Gazës veriore, duke rezultuar në vdekje dhe plagosje.

Monitoruesi i luftës thotë se një “pritë komplekse” nga Hamasi shkaktoi viktima të rënda në një patrullë izraelite në Shujayea të qytetit të Gazës.

Shirat e dendur shtojnë mjerimin ndërsa palestinezët evakuohen për t’i shpëtuar sulmeve ajrore izraelite\Mesazhi.com\

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...