18/07/2024

Në Manston qendra e migrantëve i ngjanë një kopshti zoologjik

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Kushtet në një qendër të mbipopulluar emigrantësh në Kent ishin të ngjashme me mua të jetojnë në një burg apo kopsht zoologjik, ka thënë një banor i fundit për BBC.
Ahmed – jo emri i tij i vërtetë – tha se njerëzit në qendrën e përpunimit Manston trajtoheshin si “kafshë” me 130 njerëz të detyruar të ndajnë një tendë të vetme të madhe.
Më shumë se 4,000 emigrantë janë mbajtur në kamp – që bëjnë të presin 1,600 – ditët e fundit.
Home Office thotë se po “të gjitha elementet kryesore” të migrantëve.
Ministria e Emigracionit Robert Jenrick më parë këmbënguli se numri i njerëzve në Manston po zvogëlohej.
Ahmedi – i cili u largua nga qendra e hënën pas 24 ditësh atje – përshkroi se ishte i detyruar të flinte në dysheme dhe nuk ishte i ndaluar të shkonte në tualet, të bënte dush ose të dilte jashtë për stërvitje.
Ai tha për BBC se u largua nga vendi i tij i lindjes, Irani në kërkimin e lirisë dhe për të provuar persekutimin, duke thënë se kishte pasur frikë për jetën e tij.
Por pasi filloi në MB dhe në qendër, Ahmed tha se njerëzit u penguan të telefononin familjet e tire për t’u bërë të ditur se kishin kaluar në mënyrë të sigurt për në MB.
“Për 24 ditë që jam atje, nuk mund t’i telefonoj familjes sime për t’u thënë atyre se kam vdekur, po jetoj – ata nuk dinë asgjë për mua,” tha ai.
“Të gjithë ata atje, ata kanë një familje.
fshihet pas grumbullimit të çfarë migrantëve?
Sulmi i Doverit i nxitur nga urrejtja, thotë policia terroriste
Manston, një ish-bazë ushtarake në Kent, u hap si një qendër përpunimi në shkurt për numrin në rritje të emigrantëve që kanë në Mbretërinë e Bashkuar me varka të vogla. Emigrantët janë menduar të mbahen atje për periudha të shkurtra kohe, ndërsa i nënshtrohen kontrolleve të identitetit dhe identitetit.
Ata më pas supozohen të ndryshojnë në sistemin e akomodimit të azilit të Home Office, që shpesh kanë një hotel për shkak të reagimeve të akomodimit në zbulimin.
Por Manston u bë edhe më i mbushur me njerëz në fundjavë kur 700 emigrantë u dërguan atje nga një qendër tjetër në Dover, e cila u bomba me zjarr.
Disa qindra azilkërkues u zhvendosën nga qendra Manston të martën, sipas një prej deputetëve në Kent, konservatorit Sir Roger Gale.
Më shumë do të largohen gjatë gjithë javës, ai tha, duke postuar në Twitter: “Kjo nuk duhet të lejohet të ndodhë më shumë”.
Jenrick shkroi në Twitter të martën se numri i emigrantëve të mbajtur në qendër kishte “rëni më shumë”.
“Nëse nuk marrim një numër të papritur të lartë emigrantësh në varka të vogla në ditët në vijim, numrat do të bien në këtë javë,” tha ai. “Është një model që faqja e kthejë një model të qëndrueshëm operimi dhe nuk po bëjmë gjithçka që mundemi për të siguruar që kjo të ndodhë me shpejtësi.” (BBC)

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...