28/05/2024

Estonia pritet ta mbyll kufirin me Rusinë pas Finlandes

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Estonia tha të mërkurën se ishte “e përgatitur” të mbyllte kufirin e saj me Rusinë pas një lëvizje të ngjashme nga Finlanda, me Talinin që përmend një kërcënim të mundshëm nga fqinji i saj lindor.

Ministri i Jashtëm estonez Margus Tsahkna tha se situata në kufirin e Finlandës, e cila ka parë një rritje të emigrantëve pa dokumente në javët e fundit, ishte “një sulm i hapur hibrid i kryer nga Rusia”, përcjell Telegrafi.

Sipas deklaratës së Ministrisë së Jashtme të Estonisë, Tsahkna shtoi se shteti baltik është “i përgatitur të mbyllë kufirin e tij me Rusinë dhe të mbrohet nga çdo sulm hibrid”.

Estonia, një ish-republikë sovjetike, tani është një anëtare e BE-së dhe NATO-s dhe një mbështetëse e vendosur e Ukrainës ndërsa Kievi lufton kundër pushtimit rus.\Telegrafi\

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...