17/06/2024

Papa Françesku përdori fjalën terrorizëm kur ka përshkruar luftën në Gaza

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Papa Françesku përdori fjalën “terrorizëm” për të përshkruar sulmet e Izraelit në Rripin e Gazës në një bisedë telefonike me presidentin izraelit Isaac Herzog në fund të tetorit, sipas Washington Post, transmeton Anadolu.

Është “e ndaluar t’i përgjigjesh terrorit me terror”, i ka thënë Françesku Herzogut, citohet të ketë thënë një zyrtar i lartë izraelit.

Herzog ka thënë gjatë telefonatës se qeveria e tij po bën “atë që duhej në Gaza për të mbrojtur popullin e vet”.

Papa ka theksuar si përgjigje se “ata që janë përgjegjës duhet të mbahen përgjegjës, por jo civilët”, tha ai.

Telefonata, në të cilën papa e ka quajtur fushatën izraelite në Gaza “akt terrorizmi”, është konsideruar aq “e keqe” nga Izraeli sa vendosi të mos e bënte publike, tha gazeta.

Gazeta tha se Vatikani nuk pranoi të sqaronte nëse papa po i përshkruante publikisht ose privatisht veprimet izraelite në Gaza si “terrorizëm”, por në një deklaratë për Washington Post, ai pranoi thirrjen midis papës dhe Herzogut.

“Thirrja telefonike, si të tjerat në të njëjtat ditë, bëhet në kontekstin e përpjekjeve të Atit të Shenjtë që synojnë të frenojnë peshën dhe shtrirjen e situatës së konfliktit në Tokën e Shenjtë”, thuhet në njoftim.

Një zëdhënës në zyrën e presidentit izraelit nuk pranoi të komentojë mbi raportimin dhe tha: “Ne nuk jemi të prirur t’u referohemi bisedave private”.\Mesazhi.com\

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...