24/04/2024

Përfundon takimi “trepalësh”

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë, kanë zhvilluar të enjten takime të ndara në Bruksel për të diskutuar rreth zbatimit të marrëveshjeve paraprake, të arritura mes dy vendeve.

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun mes dy vendeve, Mirosllav Lajçak, është takuar fillimisht me kryenegociatorin e Serbisë, Petar Petkoviq, njëherësh shef i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë e më pas me krynegociatorin e Kosovës, Besnik Bislimi – zëvendëskryeministër i vendit.

Takim trepalësh nuk ka pasur.

BE-ja ka bërë të ditur se paralelisht janë zhvilluar edhe takime ekspertësh për të pagjeturit dhe për çështje të energjisë.

Bislimi ka thënë të mërkurën se takimi i 16 nëntorit është vazhdimësi e takimit të zhvilluar më 26 tetor me liderët e Gjermanisë, Francës, Italisë dhe bllokut evropian.

Petkoviqi ka thënë ditë më parë se në Bruksel do të niset me një “ekip ekspertësh”. /REL

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...